FlyFishRC M10QMC-5883L GPS Module
E001035
Translation missing: zh-CN.products.product.out_of_stock
Translation missing: zh-CN.blogs.article.tags: /
The FlyfishRC-M10QMC is a small size, fast positioning, easy-to-use GPS. It adopts 18*18mm RHCP ceramic patch antenna that provides excellent reception capability and a highly stable connectivity. The built-in QMC5883L high-precision magnetometer provides precise azimuth pointing.Ideal for use with FPV drones, multi-rotors, fixed wing and other model products.
Specs:
GPS module: FlyFishRC M10QMC-5883L GPS Module
Frequencies: 72 channel
Refresh Rate: 10 Hz
Compass module: QMC5883L
Baud Rate:4800bps-115200bps (Default - 9600bps)
Sensitivity: Tracking: -162dBm, Capture: -160dBm,Cold Start:-148dBm
Accuracy:  Horizontal <2.5m average), SBAS < 2.0m average, Timepulse: RMS 30 ns
Cold start: <24s
Hot start: <2s
Maximum height: 50000m
Maximum speed: 500 m/s
Speed accuracy: 0.05 m/s
Maximum acceleration: ≦ 4G
Input Voltage: 3.3V-5V,current 25mA
Output Connector: SH1.0-6P
Weight: 8.8g
GPS pin definition: RX/TX UART
Compass pin definition: SDA/SLA
GPS patch antenna size: 18 x 18 mm
Total dimensions:20 x 20 x 11 mm
Features:
-72 channel 10 Hz Refresh rate
-Built-in TCXO crystal and farad capacitor for faster hot start
-High sensitivity 18x18mm GPS patch antenna
-SH1.0-6Pin terminal design, no soldering required.
-QMC5883L Magnetometer chip,Precise pointing
Includes:
1x FlyFishRC M10QMC GPS Module
1x SH1.0-6Pin Cable
1x SH1.0 Connector
1x GPS Manual
Manual Detail Click
Customer Reviews
Based on 5 reviews
40%
(2)
20%
(1)
20%
(1)
0%
(0)
20%